Debreceni Egyetem
A Mezőgazdaság-, Élelmiszertudományi és Környezetgazdálkodási Kar feladata az integrált, fenntartható és multidiszciplináris mezőgazdaság és élelmiszeripar fejlesztése a Tisza vízgyűjtőjén. Ennek megfelelően az elsődleges szakemberképzésen túl regionális, országos, illetve nemzetközi kutatási és szaktanácsadási feladatokat is ellát.
Oktatási programjaink felépítésükben, szerkezetükben rugalmasak, tartalmukban sokszínűek, melyhez rendelkezünk képzett személyi és korszerű infrastrukturális feltételekkel. A mezőgazdaság és vidékfejlesztés követelményeinek megfelelően folyamatosan bővülnek oktatási-képzési, kutatási területeink, jelenleg 8 alap (BSc) 9 mester (MSc) és egy osztatlan képzést, valamint számos szakirányú továbbképzési (szakmérnöki) szakot kínálunk (https://mek.unideb.hu/felveteli/) A Karon működő doktori iskolák (növénytermesztési, kertészeti, állattudományi, élelmiszer- és táplálkozástudományi) programjai megfelelő hátteret nyújtanak a tehetséges fiatalok tudományos továbbképzéséhez.
Kutatási tevékenységünkhöz rendelkezünk szántóföldi, kisparcellás és zárt technológiás kísérleti terekkel, melyek egy részének GEP tanúsítványa is van. Ezeket kiegészíti az állattenyésztési, korszerű halbiológiai valamint minőségbiztosított, ellenőrzött (HU 1430 EK) élelmiszer-feldolgozó mintaüzem és számos magas műszerezettségű kutatólabor is. Aktivitásaink felölelik a genetikai alapok, az élettan, technológia és a környezeti elemek hatásvizsgálatát is. Eredményeinkről rendszeresen számolunk be hazai és nemzetközi fórumokon, rangos folyóiratokban (https://tudoster.idea.unideb.hu/hu/egysegek/22102).
Mottónk: Integrált fejlesztések és tudásmegosztás a versenyképes agrárium, az etikus élelmiszerelőállítás és a környezeti fenntarthatóság támogatására.
A Debreceni Egyetem Agrár Kutatóintézetek és Tangazdaság (DE AKIT) kutatóintézetei a térség agrár-tudásbázisaként kutató-fejlesztő, innovációs tevékenységeket lát el, melyek a magyar agrár- és élelmiszeripari termékek fejlesztéséhez, a biológiai alapok fenntartásához és fejlesztéséhez, valamint a régió- és vidékfejlesztés szakmai alapjainak biztosításához szükségesek. Kutatásainkkal válaszokat kívánunk adni a mezőgazdaság kihívásaira és gyakorlati oktató-, kutató helyet biztosítunk a Debreceni Egyetem mezőgazdasághoz kapcsolódó képzéseihez. A Debreceni Tangazdaság és Tájkutató Intézet mintagazdaságként működik a térségben, ahol a legmodernebb technológiák használatával végez kísérleteket. Az öko-gazdálkodást 75 ha-on végezzük, precíziós technológiák alkalmazásával, mely segítségével kimagasló minőségű biotermékeket állítunk elő. A Nyíregyházi Kutatóintézet őszi és tavaszi kalászos gabonák nemesítésével foglalkozik, elsődlegesen a kedvezőtlen agroökológiai körülményekhez alkalmazkodó, aszálytűrő fajták nemesítésére koncentrál.
Az Újfehértói Kutatóintézet kutatási céljai között szerepel a gyümölcs termőtáj kutatás és fellelhető tájfajták begyűjtése, megőrzése, törzskönyvezése, szaporítása, különös tekintettel a meggy-, szilva-, almafajtákra. A DE AKIT elméleti és gyakorlati kutatásai elősegítik a gazdálkodók piaci versenyképességének növelését hazai és nemzetközi szinten.